- KSOW 2014-2020
- Konkursy dla Partnerów KSOW
- Operacje realizowane przez Partnerów KSOW
- Pomoc Techniczna PROW 2014-2020
- KSOW 2007-2013
- Baza partnerów KSOW - formularz
- LGD w województwie łódzkim
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Smaki Ziemi Łódzkiej
- "Złota Grusza"
- Biuletyn KSOW Województwa Łódzkiego
- Publikacje
- Konkursy
- Publikacja "Inteligentny rozwój obszarów wiejskich"
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Łowickie żniwa w skansenie
W niedzielę 23 lipca Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie sprawił, że skansen w Maurzycach koło Łowicza tętnił życiem. Można tam było zobaczyć obrzęd tradycyjnych żniw, poczuć i chłonąć sielankową atmosferę wsi sprzed lat.
Dzisiejsze żniwa niewiele mają wspólnego z tymi, które można było oglądać w Maurzycach. Kiedyś w ruch szły sierpy i kosy, oczywiście wcześniej poświęcone. Rozpoczęcie zbiorów nazywano zażynkiem i dobrze było go rozpoczynać w sobotę, która uznawana była za dzień poświęcony Matce Boskiej. Pracom żniwnym towarzyszył określony ład i porządek, który dla mieszkańców wsi był niezwykle ważny.
Regionalny Zespól Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie przedstawił niezwykłe widowisko, szczególnie dla tych, którym żniwa kojarzą się z nowoczesnymi maszynami rolniczymi. Rozpoczęto mszą świętą w zabytkowym kościele na terenie skansenu. Następnie w jednej z zagród Boczki Chełmońskie zaprezentowały jak kiedyś wyglądały przygotowania do żniw. Po tej części zainteresowani obserwowali pokaz koszenia kosą, podbierania zboża sierpem, wiązania snopów i ustawiania mendli. Zakończenie prac wiązało się z wspólną zabawą i odpoczynkiem, czego oczywiście nie zabrakło w programie przygotowanym przez zespół.
Organizatorzy, poza żniwną inscenizacją, przygotowali dla uczestników imprezy wiele innych atrakcji. Na scenie amfiteatru przez całe popołudnie i wieczór odbywały się koncerty. Nie zawiodły także koła gospodyń wiejskich, które miały do zaoferowania przepyszne jadło i unikalne rękodzieło.