Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

     Jednostka Regionalna KSOW Województwa Łódzkiego (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wiatraki i kolektory słoneczne w Rzymie

12.09.2012

Powodów dla zwiększenia dywersyfikacji w zakresie czerpania energii jest wiele, ale wystarczy przytoczyć tylko te najważniejsze jak wyczerpywanie się złóż ropy i innych surowców, spowodowane wzrastającym wykorzystaniem tej pierwszej, zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatyczne, czy kontrowersje wokół elektrowni atomowych (zagrożenie ekologiczne, terroryzm), by uzmysłowić jak ważne jest to zagadnienie.

Powyższe zagadnienia stanowiły przedmiot targów Zero Emission odbywających się w dniach 4-7 września w Rzymie, których zwiedzanie było celem wyjazdu studyjnego dla 15 osobowej delegacji z województwa łódzkiego. Do organizacji przedmiotowego wyjazdu zachęcały dane na temat zeszłorocznej edycji imprezy – ponad 30 tys. specjalistów oraz 650 wystawców z różnych zakątków świata. Bezwzględnie trzeba przyznać, że żaden z uczestników nie może czuć się zawiedziony. Nie pozwoliła na to mnogość zagadnień poruszanych przez ponad 500 wystawców z 31 krajów świata – każdy mógł poszerzyć swoją wiedzę z interesującej go dziedziny.

Wystawiający się przedsiębiorcy reprezentowali duże, rozwinięte kraje jak Australia, Argentyna, Republika Południowej Afryki, bardziej egzotyczne – np. Jordania, czy kraje rozwijające się o ekstensywnym rolnictwie m.in. Albanię. Nie sposób opisać tematykę poruszaną przez wszystkich wystawców, jednak starając się wymienić najważniejsze sektory wystawy trzeba wspomnieć o takich jak: akumulacja energii słonecznej, baterie i metody przechowywania energii elektrycznej, pojazdy zasilane elektrycznie, energia geotermalna, efektywność energetyczna, energia pozyskiwana z małych elektrowni wodnych czy biogaz i kogeneracja. Uczestnicy przedmiotowego wyjazdu, a zatem osoby inwestujące w odnawialne źródła energii i rolnicy z zainteresowaniem zwiedzali kolejne stanowiska, koncentrując swoją uwagę, ze względu na pojemność wystawy, na tych najbardziej ich interesujących. Jednym z ciekawszych punktów programu była konferencja na temat odnawialnych źródeł energii, której prelegenci przekonywali słuchaczy do korzyści płynących ze zmniejszania wykorzystania wyczerpywanych surowców na rzecz metod zasilania jak energia słoneczna, wiatrowa czy wodna. Dyskusje na temat zróżnicowania źródeł energii właśnie, toczyły się między uczestnikami wyjazdu jeszcze na długo po opuszczeniu hali wystawienniczej, co pokazuje faktyczne ich zainteresowanie rzeczoną tematyką.

Skutki wyjazdu to nie tylko zwiększenie wiedzy uczestników, ale także zacieśnienie kontaktów między nimi, które może skutkować ich późniejszą współpracą na rzecz ekologii. Pozostaje mieć nadzieję, że bardziej przyjazne środowisku naturalnemu staną się nie tylko przedsiębiorstwa i gospodarstwa osób uczestniczących w wyjeździe, ale również, że „zarażą” oni troską o naturę także swoich znajomych i partnerów biznesowych.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009