- KSOW 2014-2020
- Konkursy dla Partnerów KSOW
- Operacje realizowane przez Partnerów KSOW
- Pomoc Techniczna PROW 2014-2020
- KSOW 2007-2013
- Baza partnerów KSOW - formularz
- LGD w województwie łódzkim
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Smaki Ziemi Łódzkiej
- "Złota Grusza"
- Biuletyn KSOW Województwa Łódzkiego
- Publikacje
- Konkursy
- Publikacja "Inteligentny rozwój obszarów wiejskich"
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
W trosce o obszary chronione i cenne przyrodniczo
„Zrównoważony rozwój” – to niezmiernie ważne dla obecnych i przyszłych pokoleń sformułowanie. Ale dlaczego właściwie jest to tak istotne? I dlaczego jest tak ważne w powiązaniu z obszarami wiejskimi i chronionymi? Znalezienie odpowiedzi na te pytania jest niezwykle istotne w dzisiejszym świecie.
Troska o obszary chronione i cenne przyrodniczo przyświecała współpracy wielu partnerów: lokalnej grupy działania "Gniazdo", Dyrekcji Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w Skierniewicach, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Skierniewicach i oczywiście Sekretariatem Regionalnym KSOW Województwa Łódzkiego. Owocem tej współpracy stała się zorganizowana w dniach 17-19 października 2012 r. trzydniowa konferencja pt. „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich województwa łódzkiego na obszarach chronionych i cennych przyrodniczo” w Nieborowie.
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych grup działania, instytucji samorządowych oraz parków krajobrazowych.
Tematy poruszane podczas spotkania miały przede wszystkim promować ideę zrównoważonego rozwoju aktywizację społeczności, zasobów przyrodniczych, kulturowych i turystycznych województwa, a także służyć poszerzeniu wiedzy partnerów KSOW na temat regionu.
Pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali wykładów nt. rozwoju zrównoważonego, rozwoju lokalnych społeczności w oparciu o zasoby przyrodnicze, roli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz parków krajobrazowych. Drugi dzień został poświęcony prezentacji cennych przyrodniczo obszarów województwa łódzkiego oraz ich potencjału, agroturystyce i roli kobiet w ochronie przyrody i zrównoważonym rozwoju. Ostatni dzień obfitował w bardzo ciekawe zajęcia warsztatowe dotyczące pszczelarstwa, zielarstwa, czy wikliniarstwa.
Każdego dnia odbyły się także tematyczne wyjazdy studyjne, podczas których uczestnicy poznali ciekawe zakątki województwa.
Szkolenie okazało się niezwykle potrzebnym i owocnym spotkaniem. Uczestnicy mieli szansę wymienić się doświadczeniami i wiedzą, poznali wiele aspektów istotnych w rozwoju zrównoważonym i zobaczyli wspaniałe miejsca na terenie Grupy Gniazdo, ważne w zachowaniu tego rozwoju.