Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

     Jednostka Regionalna KSOW Województwa Łódzkiego (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Naukowcy z Łódzkiego w Danii i Holandii

19.05.2014

Ubiegły tydzień minął pod znakiem wymiany wiedzy i doświadczeń na arenie międzynarodowej: polscy, holenderscy i duńscy przedstawiciele środowisk naukowych mieli sobie wiele do opowiedzenia. W dniach 11 – 18 maja br., Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Łódzkiego zorganizował wyjazd studyjny do Holandii i Danii dla 25-osobowej delegacji studentów i naukowców z naszego województwa.
 
Program wyjazdu zawierał m.in.: prezentacje tematyczne na holenderskim Uniwersytecie w Wageningen i duńskim Uniwersytecie Kopenhaskim oraz liczne wizyty, podnoszące wiedzę uczestników. Odwiedzili oni między innymi gospodarstwa rolne, specjalizujące się w produkcji ekologicznej, a nastawione przede wszystkim na hodowlę bydła i drobiu oraz przetwórstwo. Jednym z ważniejszych punktów wyjazdu była wizyta na projekcie „Biologische Tuinderij De Stroom” – oryginalnym gospodarstwie ekologicznym, którego koncepcja jest oparta na sprzedaży bezpośredniej i dostosowaniu do indywidualnego odbiorcy.

Udało się także zwiedzić jedną z największych w Danii ferm norek i uczestniczyć we wspaniałej wystawie kwiatowej w Keukenhof – był to doskonały przykład promocji, produkcji i dystrybucji roślin cebulkowych. Uczestnicy wzięli udział również w międzynarodowym markecie produktów regionalnych w Odense finansowanych ze środków unijnych.

Podczas spotkań przedstawiciele Politechniki Łódzkiej zaprezentowali swój dorobek naukowy, dotyczący rolnictwa i obszarów wiejskich, przede wszystkim w zakresie biotechnologii. Pochwaliliśmy się produkcją materiałów biodegradowalnych, wykorzystywanych w przemyśle rolniczym i mogących bardzo ułatwić życie zwykłego rolnika. Polacy opowiedzieli także o badaniach, jakie przeprowadzili, w zakresie wpływu nawozów chemicznych na glebę i możliwości zneutralizowania ich niszczycielskiego działania.
 
Wyjazd był niezwykle wartościowy dla wszystkich stron spotkania. Mamy nadzieję, że zaowocuje nie tylko przeniesieniem dobrych praktyk duńskich i holenderskich na realia województwa łódzkiego, ale również wykorzystaniem polskich propozycji na ziemiach europejskich.

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009