Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

     Jednostka Regionalna KSOW Województwa Łódzkiego (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Łowickie żniwa

23.07.2018

W minioną niedzielę, już po raz szósty Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie sprawił, że skansen w Maurzycach koło Łowicza tętnił życiem. Można tam było zobaczyć obrzęd tradycyjnych żniw, poczuć i chłonąć sielankową atmosferę wsi sprzed lat.

Tradycyjnie impreza rozpoczęła się mszą świętą w zabytkowym, drewnianym kościele w skansenie. Następnie w jednej z zagród Boczki Chełmońskie zaprezentowały jak kiedyś wyglądały przygotowania do żniw. Po tej części zainteresowani obserwowali pokaz koszenia kosą, podbierania zboża sierpem, wiązania snopów i ustawiania styg. Zakończenie prac wiązało się z wspólną zabawą i odpoczynkiem, czego oczywiście nie zabrakło w programie przygotowanym przez zespół.

Organizatorzy, poza żniwną inscenizacją, przygotowali dla uczestników imprezy wiele innych atrakcji. Na scenie amfiteatru najpierw wręczono nagrody im. Władysława Grabskiego, a następnie odbyły się koncerty. W tym roku wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, który jest  najdłużej działającym zespołem folklorystycznym w regionie Księstwa Łowickiego i obchodził tego dnia piękny okrągły jubileusz - swoje 70 – lecie. Ponadto wystąpiły zaprzyjaźnione zespoły m.in. Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg, zespół Mokrzeszów oraz Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”. Imprezę zakończył koncert zespołu Tulia. Nie zawiodły także koła gospodyń wiejskich, które miały do zaoferowania przepyszne jadło i unikalne rękodzieło. 

 
 

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009