Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

     Jednostka Regionalna KSOW Województwa Łódzkiego (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wyjazd studyjny do Lubuskiego

24.09.2019

W dniach 20-22 września 2019 r. mieszkańcy województwa łódzkiego, a w szczególności przedstawiciele Lokalnych Grup Działania uczestniczyli w  wyjeździe szkoleniowo-studyjnym do województwa lubuskiego.

Wyjazd rozpoczął się wizytą w Lubuskim Ośrodku Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku. Jest to ośrodek badawczo-rozwojowy, działający przy Uniwersytecie Zielonogóskim, który powstał by służyć przedsiębiorstwom w celu opracowywania nowych technologii, modyfikacji i doskonaleniu jakości wytwarzanych produktów jak i poszukiwaniu nowych i innowacyjnych rozwiązań branżowych przede wszystkim w branży rolno-spożywczej. Kolejnym punktem programu była wizyta w Gospodarstwie Rolnym Wandy i Czesława Towpików, którzy prowadzą wieloletnią działalność rolniczą, a od dziesięciu lat zajmują się tradycyjną produkcją olejów roślinnych. Olej lniany Państwa Towpików tłoczony tradycyjnie na zimno jest wpisany na listę produktów tradycyjnych, był także wielokrotnie nagradzany na różnego rodzaju konkursach i wystawach ze względu na swoje niezwykłe właściwości. Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu odwiedzili również Gospodarstwo Rolne Marek Szron Słoneczny Sad. Właściciel po krótce przedstawił rys historyczny gospodarstwa oraz opowiedział o procesie tłoczenia soków. Na koniec wizyty uczestnicy wyjazdu mieli możliwość degustacji świeżo tłoczonego soku.

W drugim dniu wyjazdu uczestnicy odwiedzili lokalną masarnię produkującą wyroby wyłącznie tradycyjnymi metodami, w oparciu o stare receptury oraz Gospodarstwo Ekologiczne Winny Dworek. Ostatnim punktem programu drugiego dnia wyjazdu była wizyta w Gminnym Centrum Kultury w Niegosławicach z/s w Gościeszowicach oraz spotkanie z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich i zespołu folklorystycznego „Gościeszanki” oraz prezentacja projektów zrealizowanych ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Ostatni dzień wyjazdu do województwa lubuskiego poświęcony był na wizytę w Skansenie w Ochli, tam też przedstawiciele Stowarzyszenia Zielone Grona opowiedzieli nam o fenomenie Twojego Zielonego Targu, miejscu w którym w każdą niedzielę spotykają się lokalni producenci i sprzedają produkty ze swoich gospodarstw. Targ cieszy się olbrzymią popularnością. Na zakupy coraz częściej przyjeżdżają osoby z sąsiednich województw. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość porozmawiania ze sprzedającymi o prowadzonej przez nich działalności oraz możliwościach, jakie daje współpraca lokalnych producentów, usłyszeli również o niezwykle ciekawej inicjatywie, którą Stowarzyszenie Zielone Grona zainicjowało kilka lat temu – Lubuskim Paszporcie Turystycznym Zielone Grona, który stanowi swoisty przewodnik po ciekawych miejscach regionu oraz producentach lokalnych produktów.

Przedstawiciele wizytowanych instytucji, gospodarstw, winnic opowiadali jak można rozwijać przedsiębiorstwo w oparciu o lokalne produkty i wskazywali  na tę drogę, jako na sposób podtrzymywania tradycji na obszarach wiejskich.

Wyjazd został zorganizowany ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Schematu II Pomocy Technicznej PROW 2014-2020.

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009