- KSOW 2014-2020
- Konkursy dla Partnerów KSOW
- Operacje realizowane przez Partnerów KSOW
- Pomoc Techniczna PROW 2014-2020
- KSOW 2007-2013
- Baza partnerów KSOW - formularz
- LGD w województwie łódzkim
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Smaki Ziemi Łódzkiej
- "Złota Grusza"
- Biuletyn KSOW Województwa Łódzkiego
- Publikacje
- Konkursy
- Publikacja "Inteligentny rozwój obszarów wiejskich"
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Wyjazd studyjny do Lubuskiego
W dniach 20-22 września 2019 r. mieszkańcy województwa łódzkiego, a w szczególności przedstawiciele Lokalnych Grup Działania uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowo-studyjnym do województwa lubuskiego.
Wyjazd rozpoczął się wizytą w Lubuskim Ośrodku Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku. Jest to ośrodek badawczo-rozwojowy, działający przy Uniwersytecie Zielonogóskim, który powstał by służyć przedsiębiorstwom w celu opracowywania nowych technologii, modyfikacji i doskonaleniu jakości wytwarzanych produktów jak i poszukiwaniu nowych i innowacyjnych rozwiązań branżowych przede wszystkim w branży rolno-spożywczej. Kolejnym punktem programu była wizyta w Gospodarstwie Rolnym Wandy i Czesława Towpików, którzy prowadzą wieloletnią działalność rolniczą, a od dziesięciu lat zajmują się tradycyjną produkcją olejów roślinnych. Olej lniany Państwa Towpików tłoczony tradycyjnie na zimno jest wpisany na listę produktów tradycyjnych, był także wielokrotnie nagradzany na różnego rodzaju konkursach i wystawach ze względu na swoje niezwykłe właściwości. Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu odwiedzili również Gospodarstwo Rolne Marek Szron Słoneczny Sad. Właściciel po krótce przedstawił rys historyczny gospodarstwa oraz opowiedział o procesie tłoczenia soków. Na koniec wizyty uczestnicy wyjazdu mieli możliwość degustacji świeżo tłoczonego soku.
W drugim dniu wyjazdu uczestnicy odwiedzili lokalną masarnię produkującą wyroby wyłącznie tradycyjnymi metodami, w oparciu o stare receptury oraz Gospodarstwo Ekologiczne Winny Dworek. Ostatnim punktem programu drugiego dnia wyjazdu była wizyta w Gminnym Centrum Kultury w Niegosławicach z/s w Gościeszowicach oraz spotkanie z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich i zespołu folklorystycznego „Gościeszanki” oraz prezentacja projektów zrealizowanych ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Ostatni dzień wyjazdu do województwa lubuskiego poświęcony był na wizytę w Skansenie w Ochli, tam też przedstawiciele Stowarzyszenia Zielone Grona opowiedzieli nam o fenomenie Twojego Zielonego Targu, miejscu w którym w każdą niedzielę spotykają się lokalni producenci i sprzedają produkty ze swoich gospodarstw. Targ cieszy się olbrzymią popularnością. Na zakupy coraz częściej przyjeżdżają osoby z sąsiednich województw. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość porozmawiania ze sprzedającymi o prowadzonej przez nich działalności oraz możliwościach, jakie daje współpraca lokalnych producentów, usłyszeli również o niezwykle ciekawej inicjatywie, którą Stowarzyszenie Zielone Grona zainicjowało kilka lat temu – Lubuskim Paszporcie Turystycznym Zielone Grona, który stanowi swoisty przewodnik po ciekawych miejscach regionu oraz producentach lokalnych produktów.
Przedstawiciele wizytowanych instytucji, gospodarstw, winnic opowiadali jak można rozwijać przedsiębiorstwo w oparciu o lokalne produkty i wskazywali na tę drogę, jako na sposób podtrzymywania tradycji na obszarach wiejskich.
Wyjazd został zorganizowany ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Schematu II Pomocy Technicznej PROW 2014-2020.